Bu haber 05 Aralık 2018 17:30:10 Tarihinde eklenmiştir. 11 Defa Okundu.

Cemal Kaşıkçı'nın WhatsApp Yazışmaları Ortaya Çıktı

Cemal Kaşıkçı'nın Kanada'da yaşayan aktivist Ömer Abdülaziz'e, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı eleştiren mesajlar gönderdiği ortaya çıktı.

Cemal Kaşıkçı'nın WhatsApp Yazışmaları Ortaya Çıktı

Amerikan yayın kuruluşu CNN International, Cemal Kaşıkçı'nın Kanada'nın Montreal kentinde yaşayan Suudi aktivist Ömer Abdülaziz'e WhatsApp'tan gönderdiği mesajlarda, Suudi Arabistan'ı ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı (MBS) sertçe eleştirdiği ve gazetecinin öldürülmesi için bu mesajlaşmaların da bir faktör olabileceğini ortaya çıkardı. Ağustos ayında aralarındaki konuşmaların takip edildiğinden şüphelendiğini ve 2 ay sonra Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kaydeden Abdülaziz, 'Telefonumun hacklenmesi, Cemal'e olanlar konusunda önemli bir rol oynadı. Gerçekten çok üzgünüm. Bu suçluluk, beni öldürüyor.' diye konuştu.

TELEFONUNUN TAKİP EDİLDİĞİNİ ANLADI

Ekim 2017'den bu yana Kaşıkçı ile iletişim halinde olan Abdülaziz, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Kaşıkçı ile yaptığı ses kaydı, fotoğraf ve videoların olduğu 400'den fazla WhatsApp mesajını CNN ile paylaştı.

Abdülaziz'in Kaşıkçı ile Ağustos 2018'e kadar WhatsApp üzerinden konuştuğunu ancak telefonunun takip edildiğini fark etmesi üzerine daha güvenilir yollarla iletişimlerini sürdürdükleri belirtildi.

Toronto Üniversitesine bağlı Citizen Lab adlı kuruluşun telefonunun hacklendiğini ortaya çıkarmasının ardından Abdülaziz'in, Kaşıkçı ile olan ilişkisi hakkında konuşmaya karar verdiğine işaret edilen haberde, söz konusu yazılımın İsrailli NSO firması tarafından üretildiği tespit edildiği ve Abdülaziz'in bu firmaya dava açtığı da kaydedildi.

Cemal Kaşıkçı

'SUUDİ PRENS DAHA FAZLASINI İSTEYEN BİR CANAVAR 'PAC-MAN' GİBİ'

CNN'e göre, söz konusu yazışmalardan, Kaşıkçı'nın MBS'nin 'huysuzluklarından' dolayı tedirgin olduğu anlaşılıyor.

Abdülaziz ile Kaşıkçı arasında mayıs ayında geçen bir konuşmada, bir grup Suudi aktivistin kendi ülkesinde tutuklanmasının ardından Kaşıkçı'nın, Veliaht Prens hakkında, 'Ne kadar çok kurbanını yerse, daha fazlasını isteyen bir canavar 'Pac-Man' gibi. Bu zulüm, kendine destek veren kişilere dahi ulaşırsa şaşırmam.' yazdığı görülüyor.

Kaşıkçı'nın bir başka mesajında da MBS'den, 'Güce, baskıya aşık ve bunları göstermesi gerekiyor. Ancak zorbalığın bir mantığı yok.' diye bahsettiği göze çarpıyor.

Yorum Yap